


2012. December 04. Kedd, 20:08
Az indexen megjelent hírek szerint a vártnál több települési önkormányzat döntött úgy, hogy kéri az állami fenntartás alá vont iskolák működtetésének átadását. A listán Pécel is szerepel. A város vezetése még októberben döntött a kérelem benyújtásáról. A kérelmekről egy fényes tekintetű bizottság dönt majd a közeljövőben. Az átadást követően az iskolákkal kapcsolatos minden döntés állami kézbe kerül, helyben nem lesz beleszólás.
Szeptemberben interjút készítettünk a Péceli Integrált Oktatási Központ vezetőjével és arról kérdeztük mi változik az idei tanávben (Becsengettek: változások az idei tanévben). Forgács Tiborné beszélt az oktatási intézmények állami kézbe adásáról és a sok bizonytalanságról, a változó jogi szabályozásról. Beszélt arról is, bízik abban, hogy a péceli iskolák működtetése önkormányzati kézben marad. Egy októberi testületi döntés szerint ez nem így történt.
Az október 25-ei rendkívüli testületi ülésre készült előterjesztés szerint a Péceli Integrált Oktatási Központ Általános Iskola és Gimnázium, a Zeneiskola és a Fáy András Mezőgazdasági Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium működtetését az önkormányzat nem vállalja. Hozzá kell tenni, hogy minderről úgy döntött a testület, hogy nyilvánvaló volt, az állam forrást nem biztosít a működtetéssel összefüggésben felmerülő költségek fedezésére.
Kivonat a jogszabályból "A működtető köteles ellátni minden olyan feladatot, amely ahhoz szükséges, hogy az ingatlanban a köznevelési feladatokat megfelelő színvonalon és biztonságosan láthassák el. Ennek keretében a működtető feladata különösen a köznevelési intézmények működéséhez szükséges eszközök, taneszközök, anyagok, áruk, szolgáltatások megrendelése, átadás-átvétele, raktározása, készletek pótlása. A működtető feladata működtetni, karbantartani a köznevelési intézmény alapító okiratában foglalt feladat ellátásához szükséges technikai berendezéseket, javítani, karbantartani a tulajdonában lévő taneszközöket, beszerezni a köznevelési közfeladat-ellátáshoz szükséges eszközöket." |
Az tehát már eddig is egyértelmű volt, hogy az iskolák fenntartása az államhoz kerül, de a működtetés még kérdéses volt. A fenntartói jogok átvételével az iskola igazgatók fölé úgynevezett tankerületi igazgatókat neveztek ki (erről itt írtunk: Új szelek a közigazgatásban), az oktatást központilag szervezik, a pedadógusok bérét az állam adja, a szakmai irányítás tehát az államhoz került. A működtetés körüli dilemma arról szólt, hogy a helyi önkormányzatnak van-e még beleszólása, hogy a tanítás milyen taneszközökkel, felszereltséggel történjen. Az testület októberi döntését követően, illetve a kérelem jóváhagyása után tulajdonképpen semmilyen beleszólása nem marad az önkormányzatnak a helyi oktatási ügyekbe.
Amennyiben véleménye van, kiegészítené a fentieket, beszéljük meg a kreatív homokozóban.